Görele, Giresun ilinin kuzeydoğusunda bulunan ve Karadeniz'e kıyısı olan bir ilçedir. İlçe "kemençenin başkenti" olarak anılmaktadır. Yörede bulunan yaylalar önemli bir doğal kaynaktır. İl merkezinde ve ilçelerde bulunan tarihi eserler yeterli zenginlikte bulunmamasına rağmen, gerekli tanıtım ile belirli bir ilgi oluşturma şansına sahiptir. Görele'nin yayla turizmi Sis Dağı'nda yapılmaktadır. Küçük yaylalar topluluğundan meydana gelmiş olan Sis Dağı (Otçu Göçü) Şenlikleri, her yıl Temmuz ayında yapılmaktadır. Rus-Osmanlı Harbi'nde Rusların mağlup olduğu Haç Dağı'ndaki Kanlıdere muharebe yeri, Görele şehir merkezine 6 km uzaklıkta olup, görülmesi gereken bir yerdir.

 

   

      Görele'nin Nüfusu: 31.509

      Toplam Yüzölçümü: 178 km²

      Bulunduğu Şehir: Giresun

      Bulunduğu Bölge: Karadeniz Bölgesi

 

                          Şehir Logosu

 

           Belediye Başkanı Tolga ERENER

             Kaymakam Cem Afşin AKBAY

 

   Beykoz - Görele Kardeş Şehir İlişkilerinin Kronolojik Gelişimi

    -01.10.2014: Görele Belediye Meclisi’nden Beykoz ile kardeş şehir ilişkilerinin kurulması konusunda karar alınmıştır. (KARAR NO: 121)

    -23.10.2014: Beykoz Belediye Meclisi’nden Görele ile kardeş şehir ilişkilerinin kurulması konusunda karar alınmıştır. (KARAR NO: 2014/111)

    -03.02.2016: Beykoz ile Görele belediyeleri arasında Kardeş Şehir Protokolü imzalanmıştır.


     Kardeş Şehir İlişkileri Kapsamında Yapılan Çalışmalar

 

 

    20 – 24 2015 Nisan tarihleri arasında düzenlediğimiz “Uluslararası Beykoz Halk Dansları Çocuk Festivali”ne halk dansları grupları ile katılım sağlamışlardır.

 

 

 

 

 

     2019 yılında belediyemiz Görele Belediyesi tarafından yapılan "Kadın Dinlenme Evi Projesi"ne destek sağlamıştır.

 

 

 

 

    Görele'ye bağlı Kumyalı Mahallesi Otogar yanında bulunan bin 300 metrekarelik alanda hayata geçirilen "Köy Pazarı Projesi"ne belediyemiz destek sağlamıştır.