Beykoz Hakkında Eserler

 

Çeşmi Bülbüle Gizlenmiş Abıhayat Beykoz

Eser; Beykoz hakkında öğrenmek isteyeceğiniz bir çok bilgiyi o dönemin bilgileri ile harmanlayarak sizlere sunmaktadır.

Beykoz'da kalan ya da Beykoz'a uğrayan her medeniyet burada bir iz bırakmıştır. Kuşkusuz Beykoz'un bugünkü imarının temellerini atan,onu bir merkez haline getiren ise Osmanlılardır. Anadoluhisarı'nı inşa eden Yıldırım Bayezid'ten itibaren özel bir öneme kavuşan Beykoz, Fatih'le birlikte Osmanlılar için eğlence ve dinlencenin merkezi haline gelmiştir. Hoş ve güzel havası, av alanlarının genişliği hemen hemen tüm padişahların dikkatini çekmiş, birçok padişah burada köşkler, kasırlar, has bahçeler yaptırmıştır. Bunun yanı sıra cami, çeşme gibi birçok hayır eserini Beykozlulara armağan etmişler, bu konuda da devlet erkânına örnek olmuşlardır.


Bir Beykozlu'nun Anıları

Eser; Beykoz hakkında yüzlerce hatırayı konu almıştır.

Güzelliği ve tarihî geçmişiyle içinde binlerce hatıra barındıran bir şehri kayıt altına almak için ´Bir Beykozlu´nun Anıları´ kitabını hazırladık. Padişahın eğlenmek için verdiği balolara mekan olmuş Beykoz Kasrı´ndan kanlı bir savaşa son vermiş antlaşmanın imzalandığı Hünkar İskelesi´ne şiirlere konu olmuş büyük dalyanlarından, mehtabı seyretmeye gelen insanlarla dolup taşmış çay bahçelerine kadar birbirinden farklı yüzlerce farklı hatırayı yansıtmaya çalıştık. Umarız bu kitap, bizden sonra gelenlere bırakabileceğimiz onurlu bir mirasın güzel bir parçası olur.


Evvel Zaman İçinde Beykoz

Eser; sözlü tarih ve fotoğraflar üzerinden Beykoz'u anlatmaktadır.

Nazım Alpman tarafından hazırlanan “ Evvel Zaman İçinde Beykoz ” eseri Sözlü Tarih ve Fotoğraf Albümü olarak oluşturulmuştur.


Beykoz Nüfus Defteri

Eser; 1834 yılında yapılan ilk nüfus sayımı verileri üzerinden Beykoz'a dair birçok bilgiyi sizlere sunuyor.

1834 yılında yapılan ilk resmi nüfus sayımından kaynağını alan İrfan Dağdelen’in hazırladığı “Beykoz Nüfus Defteri” kitabında ise ilçenin o yıllara dair kişi bilgileri ile sosyal ve ekonomik yapısına dair bilgiler yer alıyor.


Edebiyatın Belleğinde Yaşayan Beykoz

Eser; Beykoz hakkında edebiyat kaynaklarından ve hatıralardan kaynak alarak Beykoz'u anlatıyor.

Beykoz’la ilgili şiir, hikaye, roman gibi edebiyat kaynaklarından faydalanılarak sanat, kültür ve toplum adamlarına ait hatıralardan yararlanılarak oluşturulan kitap, dönemin sosyal yaşantı ve insan halleriyle ilgili hiçbir ayrıntıyı gözardı etmeden bir semti canlı bir doku olarak kendi sosyal yaşantısı içinde yeniden inşa ediyor.


Ahmet Mithat Efendi Armağanı

Eser, Ahmet Mithat Efendi'nin Beykozlu yılları, hayatı, eserleri, yaşam felsefesi ve müteşebbis kimliğine dair kapsamlı bir bakış sunuyor.

Edebiyatımıza 200’den fazla telif eser kazandıran, Ahmet Mithat’ın 100. vefat yıl dönümü dolayısıyla Mustafa Miyasoğlu tarafından yayına hazırlanan “Ahmet Mithat Efendi Armağanı” adlı kitap yazarın, Beykozlu yılları, hayatı, eserleri, yaşam felsefesi ve müteşebbis kimliğine dair kapsamlı bir bakış sunuyor.


Yüzyıllık Beykoz Hikâyeleri

Eser; Beykoz'un yakın tarihini o dönemin tanıklarının anlatımıyla anlatıyor.

Gazeteci-Yazar Nazım Alpman tarafından kaleme alınan “Yüzyıllık Beykoz Hikâyeleri”, ilçenin yakın geçmişini o günlerin tanıklarıyla ve akıcı bir üslupla aktarıyor.