Beyaz Bayrak; Beykoz ilçesi sınırları içinde insan sağlığına, tüketici haklarına saygı gösteren nitelikli ve temiz işyerlerine verilen değerin belgesidir.

        İlçemizde gıdayla ilgili çok sayıda ve çeşitlilikte işyeri bulunmaktadır. Ancak bu işyerleri arasında üretim ve hizmet kalitesi açısından farklılıklar bulunmaktadır. Kalitesini kanıtlamış, tüketici haklarına saygılı işyerlerinin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

        Beykoz sınırları içerisinde bulunan ve Kurumumuzca belirlenen kriterlere uygun üretim ve hijyenik koşulları sağlayan, lokanta, kebap salonu, hamburgerci, pizzacı, pastane, fırın, şarküteri, market vb. gıda ile işyerlerini kapsar.
 

 

 

 

Denetim Ekibi

        Bir Gıda Mühendisi, bir Veteriner Hekim, iki Zabıta Memurundan oluşur.

        Beyaz bayrak, teknik ve hijyenik şartları denetimler esnasında sağladığı görülen işyerlerine veya başvuruda bulunan işyerlerine yapılan denetimlerin olumlu sonuçlanması durumunda verilir. Başvuru Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’ne yapılır. Başkanlık onayı ile verilir.

 

Aranan Şartlar

        Denetimi yapılan işyerlerinde; 5179 sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek kabulü hakkında kanun ve yönetmelikler uygulanmaktadır.

 

Yasal Dayanak

5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7.Maddesi: 
İlçe ve İlk kademe Belediyelerinin görev ve yetkilerinin düzenlediği ikinci fıkranın, (C) bendi “Sıhhi işyerlerini, ikinci ve üçüncü sınıf gayrisıhhi müesseseleri, umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ruhsatlandırmak ve denetlemek.

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 15.Maddesi:
Belediyenin yetkileri ve imtiyazlarının düzenlendiği birinci fıkranın (I) bendi “Gayrisıhhi müesseseler ile umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ruhsatlandırmak ve denetlemek”

Denetim Tutanağı Örneği için tıklayın.

 

İptal Şartları ve Özel Şartlar


1)    Denetimler esnasında vasıflarını kaybettiği görülen işyerlerinin Beyaz Bayrak’ları süre verilmeksizin iptal edilir.
2)    Ürün satışı yapan işyerlerinde, imalathanesinin de ilçe sınırları içinde ve Beyaz Bayrak almaya hak kazanmış olması şartı aranır.
3)    Beyaz Bayrak almaya hak kazanmış işyerleri mevzuat değişikliklerini yerine getirmeyi taahhüt eder.
4)    Beyaz Bayrak; iş yerinin kapatılması, devri veya ünvan değişikliği durumunda iptal edilir.
5)    Beyaz Bayrak alan iş yerlerinin isim ve adresleri, Belediyemizin web sitesinde yayınlanır. Bayrakları iptal edilen işyerlerinin isimleri web sitesinden kaldırılır.

 

Beyaz bayrak başvuru dilekçesi için tıklayın.


Beyaz Bayrak Sahibi Restoranlar

* GÜMÜŞSUYU RESTORAN & KAFE // Gümüşsuyu Mah. Kelle İbrahim Cad. No:34 Beykoz / İstanbul

* İNTİBA ET VE MAMULLERİ GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. // Rüzgarlıbahçe Mah. Cumhuriyet Cad. No:41/B Beykoz / İstanbul

* GÜLERYÜZLER UNLU MAMULLER GIDA İNŞ. OTO TEK. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. // Paşabahçe Mah. İskele Cad. No:2 Beykoz / İstanbul

*PEÇKO UNLU MAMULLER GIDA İNŞ. TURİZM OTOSAN VE  TİC. LTD. ŞTİ. // Göztepe Mah. Bent Yolu Cad. Arkadaş Sokak No:2 Beykoz / İstanbul

* DOĞAL DÜKKAN GIDA ÜRETİM PAZARLAMA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. // Kavacık Mah. Mehmet Ali Birand Cad. No:47/A Beykoz / İstanbul

* KÖFTECİ İRFAN / Kavacık Mah. Fsm Cad. No:6/A Beykoz / İstanbul

* BİRLİK KASAP RESTORAN / Rüzgarlıbahçe Mah. Cumhuriyet Cad. No:57/A Beykoz / İstanbul

* TAZEDO / Çubuklu, Orhan Veli Kanık Caddesi  Mensup Sokak 3/B

* NAZAR PASTANESİ / Kavacık Rüzgarlıbahçe Mh, Cumhuriyet Cd. No:10/B