Anadolu Hisarı


Anadolu Hisarı İstanbul’un Beykoz ilçesinde İstanbul Boğazı kıyısında bir semt. Karşısında Rumelihisarı, kuzeyinde Kanlıca, güneyinde Kandilli bulunuyor. Adını 1395’te Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan Anadolu Hisarı’ndan alıyor.

Hisarın hemen yanıbaşından Boğaz’a dökülen Göksu ile, güneyindeki Küçüksu dereleri arasında kalan Küçüksu Çayırı İstanbul’un, şarkılar, şiirler başta gelmek üzere sanatına konu edilmiş en önemli mesire alanlarından biri olmuş. Bu alanda, Abdülmecit tarafından Nikoğos Balyan’a yaptırılmış olan Küçüksu Kasrı ve kasrın hemen yanıbaşında da Küçüksu Çeşmesi olarak da bilinen Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi yer alıyor.

Semt, aynı zamanda 1699’a tarihlenen İstanbul’un en eski ahşap binası Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı’na da evsahipliği yapıyor.

 

 

 

 

Bölgedeki yalıların dışında dikkat çeken diğer tarihi yapılarından Fatih Sultan Camii, Fatih döneminde tek kubbeli olarak iskelenin bitişiğine inşa edilmiş ve fakat 1920’lerde yıkılarak, bugün Kanlıca yolu üzerinde kıyı tarafındaki yerinde yeniden yapılmış. Küçüksu Camii ve Karakolu 1950’lerde yıkılmış.

 

Görülebilecek diğer önemli eserlerin başlıcaları ise; Küçüksu Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi, Küçüksu Kasrı, Göksu Peksimetçi Salih Ağa Camii, Muhaşşi Sinan Camii, Namazgah, Meryem Ana Ayazması, Nişangah ve Küçüksu Köprüsü’nden oluşuyor.

Tarihe doğanın binbir çeşidi eşlik ediyor...

Bölgede tarihi eserler ve yalılar, bahar ve yaz aylarında tepelere doğru erguvanlar, mor salkımlar, sarmaşık gülleri ve bir de asırlık çınarlarla yan yana ıhlamur ağaçlarıyla paylaşıyor bu benzersiz alanı...

 

 

 

Barındırdığı güzelliklerle önemli bir turistik mekân olan Anadolu Hisarı, yalnızca Beykozlular’ın değil yerli ve yabancı misafirlerin de uğrak yerlerinden birisi. Yazın artan konuk sayısını karşılamak üzere Beykoz Belediyesi tarafından çeşitli çevre düzenlemelerinin yapıldığı semte sakinleri ve esnaf da sahip çıkıyor.

 

 

Ayrıca, Osmanlı Padişahları’nın gözde mesire alanlarından Tarihi Küçüksu Mesiresi, doğal ve tarihi dokusuna uygun olarak yeniden ilçeye kazandırılıyor. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri’nin inşaatları sırasında yeşil alan dokusu büyük oranda zarar gören Küçüksu Mesiresi, camisi ve tarihi kasrıyla yemyeşil bir vaha şeklinde ortaya çıkacak.