1954 Trabzon doğumlu. 1978 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Paşabahçe Ortaokulu’nda öğretmen olarak başladığı eğitimcilik kariyerini aynı okulda Müdürlük ve Müdür Yardımcılığı yaparak devam ettirdi. 4 yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Danışmanlığı yaptıktan sonra kariyerine Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak devam etti.

  1987-89 yıllarında Birleşik Yayın Dağıtım AŞ’de Genel Müdürlük yaptı. Ayrıca Türkiye’deki ilk kitap dergisi olan Kitap Dergisi’nin editörlüğünü üstlendi. 1989’da Beykoz Belediyesi’nde Başkan Danışmanlığı yaptı. 1990 yılında Devlet Kitapları Müdürlüğü’ne Müdür Yardımcısı olarak atandı.

   1995’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürü oldu. Ardından 2 yıl boyunca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevini yürüttü. 2004 yılında yapılan genel seçimlerde Beykoz Belediye Başkanı seçildi. Eğitimci olarak çalıştığı dönemlerde radyofonik tiyatro oyunları yazdı. Dramatik biyografi türünde 4 kitabı yayınlandı. Sanat üzerine çeşitli dergi ve gazetelerde makaleler yazdı. Türkiye’nin değişik yerlerinde konferanslar verdi. İstanbul Şehir Tiyatroları Müdürlüğü yaptığı dönemde 20 olan oyun sayısını 60’a çıkardı. Beykoz’un kültür ve tarihiyle ilgili kitaplar yayınladı. Polonya-Türkiye kültür ve düşünce köprüsünün kurulmasıyla ilgili önemli görevler üstlendi.

   Gençlik yıllarında profesyonel olarak futbol oynadı. Beykoz Spor Kulübü’nde başladığı spor yaşamı, Anadoluhisarı ve Kanlıca Spor Kulüpleri’nde devam etti. Beykoz Sporcular Derneği’ne üyedir.

   Beykoz Vakfı’nın kurucularından olan Muharrem Ergül, 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşavirliğine atandı. Beykoz Üniversitesi mütevelli heyeti üyesidir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

 

Beykoz Kitaplığı'ndan çıkan "Muharrem Ergül" kitabının PDF'i için  tıklayınız...