BEYKOZ AKDEM

Beykoz’da yaşayan dezavantajlı bireylerin günlük yaşam ve iletişim becerilerini geliştirecekleri, kendi kendilerine yetecek öz bakım becerileri kazanacakları Aile, Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM) kapılarını açtı.    

AKDEM (Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi) güleryüzlü ve kaliteli bir hizmet sunarak; Beykoz ’da ikamet eden her yaş grubuna sosyal, psikolojik, fiziksel açıdan eğitim ve danışmanlık hizmeti vermeyi, çeşitli etkinlik ve çalışmalarla yerel halkı destekleyerek yaşam kalitelerini arttırmayı; öğretici, destekleyici ve rehabilite edici faaliyetler sürdürmeyi hedeflemektedir.

AKDEM, Engelliler Koordinasyon, Aile Eğitim ve Danışmanlık ile Sosyal Hizmet ve Danışmanlık birimi olmak üzere üç ana birimde faaliyet göstermektedir.

 

 1)  ENGELLİ KOORDİNASYON BİRİMİ:

  • ENGELSİZ EĞİTİM ATÖLYELERİ:

-Eğitim atölyemiz haftanın 6 günü engelli çocuklarımıza hizmet vermektedir. Bu hizmet kapsamında; zanaat atölyesi (el sanatları), duyu bütünleme, dil ve konuşma, engelsiz mutfak atölyesi, engelsiz tarım atölyesi, müzik atölyesi (ritim), spor atölyesi (halk oyunları) şeklinde hizmet vermektedir.

*Bedensel engelli vatandaşlarımıza eğitim atölyelerine katılım sağlamaları için asansörlü araç hizmeti vermekteyiz.

Başvuru için gerekli evraklar;

- Sağlık kurulundan engelli raporu

- Kimlik fotokopisi

- 1 adet vesikalık resim

 

  • ATLA TERAPİ (HİPOTERAPİ):

 Atın çok boyutlu hareketlerini kullanarak fizyoterapistlerin kontrolünde uygulanan tedavi yöntemidir. Zihinsel ve bedensel engelli hastaların algı ve fiziksel fonksiyonlarının biriktirilmesine katkı sağlamaktadır.

-Başvuru için gerekli evraklar;

-Sağlık kurulundan engelli raporu

-Fizyoterapistten ata binmesi uygundur raporu

-Kimlik fotokopisi

 

  • FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON:

Kişinin doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle oluşan kalıcı veya geçici yetersizliklerinin belirlenerek tedavi edilmesini amaçlamaktadır. Serebral palsi, inme, felç, yatağa bağımlılık vb. gibi nörolojik hastalıkları bulunan vatandaşlarımızın evlerine giderek fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmeti vermekteyiz.

Başvuru için gerekli evraklar;

-Devlet veya üniversite eğitim ve araştırma hastanelerinden alınmış olan evde fizik tedavi görebilir raporu ve egzersiz reçetesi

 

 

2) AİLE EĞİTİM VE DANIŞMANLIK BİRİMİ:

Aile eğitim ve danışmanlık birimi, kadını ve çocuğu önceleyerek toplum içinde daha güçlü olmalarını desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda ana hedefi güçlü bireyler için çalışmalar yapmak ve çözüm yolları üretmektedir.

 

  • ÇOCUK, ERGEN VE YETİŞKİN PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİ:

Uzman kadromuzda, çocuk ergen ve yetişkin psikologlarımız ile birlikte ailelerin üstesinden gelemediği problemler hakkında ailelere destek vererek, yaşam kalitelerini arttırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda çocuk psikoloğumuz, oyun terapisi tekniği ile çocukların yaşadıkları ruhsal çatışmaları gözlemleyip tespit ederek ailelere yönlendirmeler yapmaktadır.

Başvuru için gerekli evraklar;

-Kimlik fotokopisi

Not:Pedagog için Yaş aralığı 3.5  ile 12 arasındadır. 

 

  • EĞİTİM VE SEMİNERLER:

Beykoz AKDEM, uzman kadrosunda yer alan eğitimciler ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi işbirliği ile her yaş grubundan bireylere çeşitli eğitimler sunarak aile birliğini güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Aile içi iletişim, ebeveyn-çocuk ilişkisi, engelli ailelerine yönelik grup eğitimleri gibi başlıklarla pek çok alanda edinilmesi gereken doğru bilgileri vatandaşımıza ulaştırmayı hedeflemektedir. Eğitimlere katılabilmek için, AKDEM ’e kayıt olunması gerekmektedir. Eğitimler kontenjan dolduktan sonra açılır ve katılmak isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak sunulur.

Başvuru için gerekli evraklar;

-Kimlik fotokopisi

 

  • AİLE VE ÇİFT TERAPİSTİ:

Aile ve bireylerin gelişimine yardımcı olmak, toplum ruh sağlığının korunmasına ve güçlendirilmesine destek sağlamak amacı ile AKDEM çatısı altında çocuk, ergen, ve yetişkin alanında hizmet verdiğimiz Psikolojik Danışmanlık birimimize bir yenisi daha ekleniyor. Aile ve çift terapisi hizmetimiz AKDEM'DE hizmet vermeye başlamıştır. Uzman kadromuz ile sizlere hizmet vermek için sabırsızlanıyoruz. Başvuru için 444 66 61'i arayabilirsiniz.

 

3) SOSYAL HİZMET VE DANIŞMANLIK BİRİMİ:

  • EVDE KUAFÖRLÜK HİZMETLERİ:

65 yaş üstü yaşlı, yatağa bağımlı, engelli ve evlerinden çıkamayan vatandaşların talepleri doğrultusunda kadınlar için saç kesimi, yüz temizliği, tırnak kesimi; erkekler için saç sakal tıraşı hizmetleri verilmektedir.

Başvurular Beykoz Belediyesi Çözüm Merkezi 444 66 61’den talep oluşturularak yapılmaktadır.