Kanlıca Yoğurt Festivali’nde Lezzet Ve Müzik Şöleni Yaşandı

Kanlıca Yoğurt Festivali’nde Lezzet Ve Müzik Şöleni Yaşandı

Beykoz’un meşhur ve özgün tadı Tarihi Kanlıca Yoğurdu’nun tanıtıldığı, "5. Beykoz Kanlıca Yoğurt Festivali’ nde lezzet ve müzik şöleni yaşandı. Renkli ve geleneksel yarışmalarla ilgi gören festivalde 5 bin kişilik yoğurt ikram edildi.

Beykoz Belediyesi tarafından Tarihi Kanlıca Yoğurdu’nun tanıtımına katkıda bulunmak ve gelecek nesillere ulaştırmak amacıyla düzenlenen festivale ilçe sakinleri ve lezzet tutkunları yoğun ilgi gösterdi.  

Tarihi Kanlıca Meydanı'nda yapılan etkinlikte ziyaretçiler, Osmanlı’dan günümüze geleneksel yöntemlerle mayalanan lezzetiyle namlı Kanlıca yoğurdunu alabilmek için sıraya girdi.

En İyi Yoğurt Seçildi  

Beykozluların katılımına açık geleneksel ve ödüllü yarışmaların yer aldığı "5. Beykoz Kanlıca Yoğurt Festivali’ nde ilk olarak “En İyi Yoğurt Yarışması’ tertiplendi.

Yoğurt mayalama yarışmasında birinci Hülya Çelik, ikinci Semahat Civelek ve üçüncü ise Zahide Çelik oldu. Yoğurt yeme yarışması ise renkli görüntülere sahne oldu. Masadaki yoğurdu ilk bitiren Ramazan Işık, ikincisi Mehmet Emin Yatabaşı ve üçüncü olan isim de Ercan Akbay oldu. Kazananlar para ödüllerini Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ın elinden aldı.

Başkan Murat Aydın: “Hemşerilerimizin olağanüstü bir ilgisi var”

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, yoğurt festivaline yoğun katılımının olduğunu söyledi. Aydın, "Mutluyuz aslında benim için anlamlı bir gün. Adeta burada bahar havasını yaşıyoruz. Meteorolojik olarak güzel bir hava ama asıl önemlisi, sosyal olarak da güzel bir atmosfer var. Malum, Kanlıcanın yoğurdu meşhurdur. Biz o yoğurdun tekrar gündeme gelmesi için festivallerimizi yapıyoruz. Pandemiden dolayı geçen sene yapılmamıştı. Bu sene gerçekleştiriyoruz. Hemşerilerimizin olağanüstü bir ilgisi var. Güzel bir atmosfer ben şunu da ifade edeyim. Kanlıca yoğurdunu yaşatan burada birkaç tane firmamız var. Ailelerimiz var. Onları tebrik ediyorum. Beykoz'un yoğurdu meşhur, güzellikleri meşhur, bu güzel mekanda bizim kültürümüzün önemli değerlerinden olan yoğurt festivaline dikkat çekmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yetkiyi bana veren Beykozlu hemşerilerimi de canı gönülden teşekkür ediyorum“ dedi.

Aileleriyle festivali izlemeye gelen  çocuklar için ise jonglör gösterileri ve çeşitli eğlenceler yer aldı.  

Beykozlulara nostaljik ve lezzet dolu anlar sunan festivalin kapanışında, enstrümansız icra edilen bir müzik türü olan, Acepella Müziği’nin ülkemizdeki sevilen temsilcisi “SesVerSus” Grubu konser verdi.