Boğaz’da Tiriatlon Rekabeti Yaşandı

Boğaz’da Tiriatlon Rekabeti Yaşandı

Boğaz'ın en güzel manzaralı parkurlarını sunan Beykoz, dünyanın ilk kıtalararası triatlon yarışı olan “İstanbul Oral B Boğaziçi Triatlonu”na ev sahipliği yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesinde, Beykoz Belediyesi ve Türkiye Triatlon Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen İstanbul Oral B Boğaziçi Triatlonu’nda 11 ülkeden 500 triatletin zorlu rekabeti yaşandı.   

Dünyada bir ilk olan  yarışın startı sabahın erken saatlerinde Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın,  İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu ve Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya tarafından verildi.

Kanlıca İskelesi’nden yüzme etabıyla başlayan yarışta sporcular 2 bin 300 metre parkurda kulaç atarak Küçüksu İskelesi'nde karaya çıktı. Burada bisikletlerini alan triatletler Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçerek Avrupa Yakası’ndan geri dönüşle 40 kilometre pedal çevirdi. Sonrasında Küçüksu-Çubuklu arasında 3 tur olarak hazırlanan 10 kilometrelik parkuru koşanlar yarışı tamamladı.

Boğaz manzarasında sporseverlere seyir zevki yüksek anlar sunan ve ilçenin tanıtımına katkı sağlayan İstanbul Oral B Boğaziçi Triatlonu'nda elit erkekler birincisi Gültıgın Er olurken, elit kadınlar kategorisinde birinciliği İpek Öztosun göğüsledi.

Dereceye giren sporculara ödüllerini yarışın her anını izleyerek sporculara destek olan, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın,  İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu ve Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya verdi.

Federasyon Başkanı Bayram Yalçınkaya, ödül töreninde yaptığı konuşmada: "Bu organizasyon için çok uğraştık ve başardık. İzlerken duygulandık. Hayalimize ortak olanlara teşekkür ediyorum. Seneye daha iyisini yapacağız." dedi.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ise dünyada bir ilk olan organizasyona ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, yarışta emeğin geçenlerle  ve tüm sporcuları tebrik etti. 

Bu yıl ilk kez gerçekleşen yarışın 2022'den itibaren Avrupa Triatlon Birliği takvimine alınarak Avrupa Triatlon Şampiyonası olarak yapılması hedefleniyor.