Beykozlu Kadınlarla “Sıfır Atık” Seferberliği Başladı

Beykozlu Kadınlarla “Sıfır Atık” Seferberliği Başladı

Beykoz’da “Sıfır Atık” hedefleri doğrultusunda çevre gönüllüsü kadınlarla yürütülecek “Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi” başladı. İlçedeki “Sıfır Atık” projelerinin tanıtımında aktif rol alacak kadınlar, daha bilinçli bir toplum ve temiz bir ilçe için başlatılan çevre seferberliğinin lokomotifi olacak.

Beykoz Belediyesi öncülüğünde, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Medipol Üniversitesi ve Beykoz Kent Konseyi işbirliğiyle hayata geçen “Evlerden Evrene Çevre Bilinci” Projesi’yle, ilçede “Sıfır Atık” uygulamaları konusunda toplumsal farkındalık ve katılım artacak, evlerden daha fazla ve kaliteli atık toplanacak.  

Çevre gönüllüsü kadınlar “Evlerde Çevre Seferberliği Başlatıyoruz” sloganıyla ilçedeki “Sıfır Atık” hizmetlerini ve faydalarını kendi sosyal çevrelerine anlatacak, enerji tasarrufu ve ekonomiye katkı sağlanacak.

Projenin tanıtımı dolayısıyla Kavacık Yaşam Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, 5. Dönem Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül,  AK Parti Beykoz Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, Beykoz Kent Konseyi temsilcileri, Medipol Üniversitesi öğretim üyeleri, ilçe protokolü ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Açılıştan önce katılımcılarla birlikte Beykoz Belediyesi’nin “Sıfır Atık” uygulamalarından örnekler ve ekipmanların yer aldığı stantlar gezildi ve proje sunumu izlendi.

Başkan Murat Aydın: “Kadınlarımızla Her Haneye Ulaşmaya Çalışacağız”

Konuşmasında yaşanılabilir bir dünya için çevre projelerinin önemine değinen Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Dünya kirleniyor ve önlem almazsak yaşanamaz hale gelecek. Toplumun her kesiminin bu konuya duyarlı hale gelmeli. Toplumu duyarlı hale getirecek olanlar da eğitim kurumları ve kadınlarımızdır. Kadınlarımıza üniversite amfilerinde eğitim vererek her haneye ulaşmaya çalışacağız. Bu dünyayı yok oluştan kurtarmanın bir mücadelesidir. Projeye destek ve emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli ise daha az tüketim ve geri dönüşüme katılım mesajı verdi.

Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Şenbahçe ise dünyanın kaynaklarının sınırlı olduğunu anlatmak ve toplumda sürdürülebilir çevreyi yaşam biçimi haline getirmek amacıyla yer aldıkları projeye her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Beykoz Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nevin Çalışkan da ailenin eğitilmesi ve toplumun bilinçlenmesinde kadınlara büyük görev düştüğünü belirterek, projenin her aşamasında yer alacaklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri geri dönüşümden elde ettikleri soda şişelerinden yaptıkları cam tabloları protokole hediye etti.

Beykoz Belediyesi Çevre Mühendisi Harun Semerci de geri dönüşüm malzemelerinden yaptığı tabloları takdim etti.