Tarihten Geleceğe “Beykoz Kent Tarımı Sempozyumu” Başlıyor

Tarihten Geleceğe “Beykoz Kent Tarımı Sempozyumu” Başlıyor

İstanbul’un kent tarım merkezi Beykoz’un tarihten bugüne gelen zengin ve stratejik tarım potansiyeli ve gelecek önerilerinin alanında uzman isimlerle masaya yatırılacağı “Beykoz 2022 Kent Tarımı Sempozyumu” (24 Aralık 2022 ) başlıyor.

Beykoz Belediyesi tarafından, coğrafi konumu, doğal ve verimli arazileriyle şehrin gözdesi olan ilçede kent tarımını bilimsel yöntemlerle ele almak ve kalkındırmak amacıyla düzenlenen sempozyum, yerel yönetimler ve özel girişimcilerin kent tarımı alanında başlattığı yenilikçi üretim çabalarını yaygın hale getirmeyi hedefliyor.

Beykoz’un Tarım Vizyonuna Yön Verecek

Alanında uzman 5 moderatörün yönetimiyle 20 akademisyenin, toplam 5 oturumda araştırma ve gözlemlerinden oluşan bilimsel tebliğler sunacağı buluşma, dünyada her geçen gün stratejik önemi artan kent tarımının imkânları, gelişimi, uygulamaları ve sürdürülebilirliği konularını Beykoz özelinde gözler önüne serecek.

Doğal kaynakları ve tarım alanları hızla tükenen dünyada kent tarımı alanında merkezi hükümetlerle birlikte önemli bir aktör olan yerel yönetimlerin öneminin vurgulanacağı sempozyumun son yıllarda modern kent tarımı yatırımlarıyla gelişen ilçe vizyonuna katkı sağlaması da bekleniyor.

Çevrimiçi Yayın

Şehrin geleceğine rehberlik edecek “Beykoz 2022 Kent Tarımı Sempzoyumu”, tüm akademik çevrelerin, girişimcilerin, kent tarımı uygulayıcılarının geniş katılımı göz önüne alınarak kuruma ait sosyal medya hesaplarından çevrimiçi olarak yayınlanacak.  

Yerel Yönetimlerin Katkıları Konuşulacak

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Dinçer Çekin’in yönetimindeki “Açılış Oturumu”yla başlayacak buluşmada, kent tarımının önemi, şehrin tarihsel tarım tecrübeleri ışında yapılacak çalışmalar ve yerel yönetimlerin katkıları konuşulacak.  

Açılışı sonrasında sırasıyla gerçekleşecek “Kent Tarımı Tartışmaları” ve  “Kent Tarımı Uygulamaları” başlıklı oturumlarda ise eko köylerin ekolojik krize katkıları ve kentlerdeki sürdürülebilir tarım örnekleri paylaşılacak.  

“Agroekoloji ve Permakültür”  ve “Kent “Tarımının Geleceği: Beykoz İçin Öneriler” başlıklı oturumlarda ise permakültür ve agroekolojik tarım uygulamalarının iklim değişikliği ve sürdürülebilir tarım için önemi anlatılacak.

Sempozyum sonunda bilimsel tebliğlerden oluşan bir de kitap yayınlanacak.

PROGRAM:

Beykoz 2022 Kent Tarımı Sempozyumu

TARİH: 24 Aralık 2022 Cumartesi 

Saat: 10:00-18:30

Sosyal Medya Hesapları

YouTube: youtube.com/murataydintr

youtube.com/BeykozBelTr

Facebook: BeykozBelediyesi /trmurataydin