Tarih ve Lezzet Dolu “Polonezköy Kiraz Festivali” Başlıyor

Tarih ve Lezzet Dolu “Polonezköy Kiraz Festivali” Başlıyor

Tarihi Türk-Polonya dostluğunun en önemli simgesi Polonezköy, halk dansları gösterileri ve fotoğraf sergisinin yer aldığı geleneksel “Polonezköy Kiraz Festivali” (17 Haziran)’yle şenlenecek. Köye özgü kiraz ikramın yapılacağı festivalde Pop Müzik sanatçısı İlyas Yalçıntaş konser verecek.  

Beykoz Belediyesi tarafından Türkiye-Polonya dostluğuna katkıda bulunmak, 181 yıllık maziye sahip köyü ve leziz kirazını tanıtmak amacıyla tertiplenen “Polonezköy Kiraz Festivali”nde geleneksel halk dansları gösterileriyle dostluk vurgusu yapılacak.  

Arşivlerden Fotoğraflar Sergilenecek  

Polonezköy’ün yem yeşil doğasında gerçekleşecek festivalin açılışı, köyün köklü tarihinin gözler önüne serileceği fotoğraf sergisiyle yapılacak. Polonezköy Amfitiyatro’da yer alacak sergi, ziyaretçileri arşivlerden özel karelerle geçmişte yolculuğa çıkaracak. 
Sergide, köyün kuruluşunda rol oynayan tarihi şahsiyetler, sosyal ve ekonomik yaşantı, önemli gün, anı ve olaylar paylaşılacak.  

Polonya ve Karadeniz Dansları 

Polonya konuk halk dansları grubu “Zawaternik Çocuk Dans Grubu” ve “Ślebodni Dans Grubu” geleneksel kıyafetleriyle yöresel gösteriler sergileyecek. Karadeniz’e özgü halk dansları da etkinliğe hareket ve renk katacak.  
Beykoz Belediyesi festivale katılan ziyaretçilere köy meydanında kiraz ikram edecek. 
İlyas Yalçıntaş Konseri 
Festival akşamı ise sevilen Pop Müzik sanatçısı İlyas Yalçıntaş konser verecek. Polonezköy Otopark Alanı’nda ilçe sakinleriyle buluşacak sanatçı tarihi dostluk anısına en güzel şarkılarını söyleyecek. 
PROGRAM: 
POLONEZKÖY KİRAZ FESTİVALİ 
Tarih: 17 Haziran 2023 Cumartesi  
AÇILIŞ:
17:30-Sergi  
17:50-Karadeniz Halk Dansları 
18:30-Polonya Halk Dansları 
Yer: Amfitiyatro
KONSER: 
19:00-İlyas Yalçıntaş 
Yer: Otopark Alanı