Hatice Kübra Tongar: “Çocukluğunda Şiddet Görenler Suç İşlemeye Daha Eğilimli"

Hatice Kübra Tongar: “Çocukluğunda Şiddet Görenler Suç İşlemeye Daha Eğilimli"

Aile Danışmanı ve Yazar Hatice Kübra Tongar “Çocuklarımızla İtişmeyelim İletişelim” başlıklı seminerde aile içi iletişimin püf noktalarını anlattı.

Beykoz Belediyesi’nin kültür-sanat etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde, düzenlediği seminerde okur ve ailelerle buluşan Hatice Kübra Tongar: “Çocukluğunda şiddet gören kişiler suç işlemeye daha eğilimlidir” dedi.  

Programda, şiddetin fiziksel boyutunun yanında psikolojik boyutuna da değinen yazar çocuklarına şiddet uygulayanların, genellikle çocukluğunda şiddete maruz kalmış insanlar olduğunun altı çizdi.  

Seminerde çocukluk dönemlerinde anne ve babalardan sonra en etkili otoritenin öğretmenler olduğu ve öğretmenlerin, çocuklar ve toplumun psikolojik sağlığında son derece etkili olduğundan bahsedildi.

Çocuklarla doğru iletişimin önemini vurgulayan Hatice Kübra Tongar, bu bağlamda iki noktaya dikkat çekerek bunlardan ilkinin “doğru niyet”, ikincisinin ise “anlayış” olduğunu söyledi.    

Türk toplumunda, yıllardır söz konusu olan cinsiyet konusuna da değinen Hatice Kübra Tongar, bu bağlamda “Çocukların cinsiyeti değil yetiştirilme biçimi önemli” şeklinde konuştu. 

Ailede iş bölümünün de konuşulduğu söyleşide, “Erkeğin evde iş yapması kadına yardım değil aile olmanın gereğidir” cümleleri dinleyenlerin beğenisini topladı.

Hatice Kübra Tongar programda çocuklara gelecekteki yardımcı ve bakıcı misyonu yüklemenin onların psikolojisine zarar verdiğini ifade etti.  

Aile içi huzur ve çocuklara yaklaşım biçimleri hakkında pratik bilgiler ve öneriler paylaşılan program dinleyicilerin sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.

Foto Galeri