Hatay’da Birlik, Beraberlik ve Ramazan Vakti

Hatay’da Birlik, Beraberlik ve Ramazan Vakti

On Bir Ayın Sultanı Ramazan, Beykoz’un kardeşi Hatay Kırıkhan’da büyük iftar sofralarından renkli çocuk eğlencelerine, manevi ve güncel konulu söyleşilerden dinletilere tüm güzelliğiyle dolu dolu geçiyor.  

Beykoz Belediyesi’nin deprem afetinin ardından aşevi, temizlik ve içme suyu hizmetleriyle geçici bir yaşam alanı kurduğu Kırıkhan Çadır Kent’te Ramazan Ayı, ilk günden bugüne kardeşlik ve dayanışma ikliminde yaşanıyor.

“Birlik, Beraberlik ve Ramazan Vakti” temasıyla her akşam Hatay Kırıkhan’da 2 bin, ilçenin diğer kardeş şehri Malatya Akçadağ’da ise bin 500 kişiye iftar yemeği ikramı yapılıyor, afetzedelerle aynı sofra etrafında oruç açmanın manevi lezzeti paylaşılıyor.  

Ramazan’a Özel Söyleşiler

Akşam ezanı öncesinde ney ve musiki dinletileriyle başlayan programlar, oruçlar açılıp birlikte teravih namazı kılındıktan sonra Kur’an-Kerim tilaveti ve sevilen ilahiyatçılarla, eğitimci ve aile danışmanlarının konuk olduğu söyleşilerle sürüyor.

Bakan Hulusi Akar: “Yaşananların Üstesinden Omuz Omuza Geleceğiz”

Ramazan Ayı’nda devlet-millet birlikteliğinin en güzel örneklerinin sergilendiği Kırıkhan Çadır Kent’i devlet adamları ve sanatçılar da yalnız bırakmıyor.

Kırıkhan Çadır Kent’i ziyaret ederek Beykoz Belediyesi’nin aşevinde kardeş şehir sakinleriyle iftar yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaşananların üstesinden devlet millet omuz omuza gelineceğini vurgulayarak bir kez daha geçmiş olsun dileklerini iletti.   

Masalcı Dede’den Ramazan Öyküleri

Ramazan Ayı’nın neşesi çocuklar ise her akşam sergilenen animasyon gösterileri, yarışmalar ve oyunların yer aldığı etkinliklerle eğleniyor.

Kendileri için sergilenen jonglor, vantrolog ve meddah gösterilerini ilgiyle seyreden minikler yüz boyama ve sosis balonun ardından şarkılara eşlik ediyor.    

Masalcı Dede ise en güzel Ramazan öykülerini anlatıyor.

Hataylı çocuklar için ayrıca sevilen animasyonlardan seçilen film gösterimleri de yapılıyor. Beyaz perdeye yansıyan filmleri ilgiyle izleyen minikler hep birlikte keyifli bir akşamı geçiriyor.