Cumhurbaşkanı Erdoğan Beykoz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ni Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beykoz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ni Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sokak hayvanlarının tedavi, aşı ve bakım hizmetlerinin modern ve hızlı koşullarda yapıldığı, son teknolojiyle donatılan Beykoz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi ile yapımına devam edilen Türkiye’nin ilki olacak Doğal Yaşam Alanı’nı ziyaret etti. 

Beykoz Belediyesi tarafından ilçedeki sokak hayvanlarına kuaförden yoğun bakım ünitelerine son teknolojik imkânlarla beş yıldızlı bakım ve tedavi hizmeti veren “Beykoz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ağırladı.

İstanbul’un en büyük tesisi olarak kurulan merkezi ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve sanatçı Hülya Koçyiğit'in de aralarında bulunduğu bir grup eşlik etti.

Türkiye’nin İlk Doğal Yaşam Alanı 

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve yetkililerden merkezdeki çalışmalar hakkında bilgi alan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasaklı ırkların da bakım ve ıslahının yapılacağı, 50 dönümlük açık arazide yapım çalışmaları başlayan “Doğal Yaşam Alanı”yla özellikle ilgilendi.

Erdoğan ziyaretinde, merkezin maskotu Maylo ile top atarak oynadı.

Yasaklı Irklar Islah Edilecek

Türkiye’de sokak hayvanları için bir ilk olacak “Doğal Yaşam Alanı”yla ilçedeki kedi ve köpekler yılın 365 günü açık alanda, su ve yemeklerinin günlük olarak karşılanacağı, temizlik ve bakımlarının yapılacağı tam teşekküllü bir alana kavuşacak.

Ülkede elim olaylarla gündeme gelen yasaklı ırkların bakım ve ıslahları da bu alanda yapılacak.

Merkez’de Neler Var?

Modern Ameliyathaneler, Isıtmalı Odalar  

Sokak hayvanlarının sağlıkla yaşaması için 11 dönümlük geniş bir arazi üzerinde kurulan Beykoz Hayvan Rehabilitasyon Merkez’inde 150 köpek kapasiteli, zeminden ısıtmalı 75 adet köpek barınma ünitesi, 2 köpek muayene odası, 1 köpek tedavi odası, 1 köpek ameliyathane odası ve 2 adet yoğun bakım ünitesi yer alıyor.

Kediler için de özel ünitelerin bulunduğu alanda, 1 kedi muayene odası, 1 kedi ameliyathane odası, 4 kedi bakım odası içerisinde 100 adet kedi barınma ünitesi, 1 laboratuvar, 1 röntgen görüntüleme odası,  2 ilaç odası, 2 mama ve malzeme deposu ve 1 soğuk hava deposu da yapıldı.

Modern ameliyathane operasyon setleri, masaları, ışık ve ekipmanları yanı sıra hayvanların barındığı kafesler paslanmaz çelikten, kullanışlı ve hijyenik şekilde oluşturulduğu merkezde toplam 400 hayvan bakılabiliyor. 

Tedavi, Aşılama, Kısırlaştırma 

Beykoz Belediyesi’ne ait 444 66 61 No’lu Çözüm Merkezi’ne telefon ya da kuruma mail ve mesaj yoluyla bildirilen sokak hayvanları mobil ekipler tarafından sahadan alınarak merkeze getiriliyor ve öncelikle kuaför ve temizlik hizmeti veriliyor. 

Merkezdeki veteriner hekimler tarafından ilk muayeneleri yapılan kedi ve köpekler, sağlık durumlarına göre hastanenin ilgili bölüme alınarak tedavi süreci başlatılıyor. 

Sevgi ve şefkatle uygulanan tedavi sonrasında sağlıklarına kavuşan, kısırlaştırma, aşılama ve küpeleme işlemleri yapılan hayvanlar ilgili yasa gereği alındıkları yerlere geri bırakılıyor.

Merkezde kedi ve köpeklerin yanı sıra, yanı sıra kuşlarla, tilki, sincap gibi ormanlarda yaşayan her türlü hayvanın tedavisi yapılıyor.

Haftanın 7 günü Açık

Sokak hayvanlarının her türlü bakım ve tedavilerinin uzman ellerde özenle yapıldığı merkez,  3 veteriner hekim, 1 veteriner sağlık teknikeri, 1 veteriner sağlık teknisyeni, 15 temizlik-bakım işçisi, 7 büro personeliyle, haftanın 7 günü, 8:30 ila 21:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Sıcak Birer Yuva 

Rehabilitasyon Merkezi’ne gelen tüm sokak hayvanlarının tedavileri sonrasında sıcak birer yuvaya kavuşması için sosyal medya ve farklı platformlarda hayvan sahiplendirme kampanyaları da yürütülüyor. Sahiplendirilen hayvanlar aşı ve kimlik kartlarıyla vatandaşlara teslim edilirken, sonrasındaki durumları belirli aralıklarla kontrol ediliyor.

Foto Galeri