Beykozlu Gençlerin İHA’sı Teknofest Semalarında Uçacak

Beykozlu Gençlerin İHA’sı Teknofest Semalarında Uçacak

Beykoz’un teknolojik kuluçka merkezi  “Vizyon 360 Gelişim Merkezi” çatısı altında çalışmalar yapan Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) İHA Proje Takımı, TEKNOFEST’te birincilik hedefine hızlı adımlarla ilerliyor. 

Beykoz Belediyesi tarafından teknolojiye yetenekli gençleri ülkenin milli teknoloji hamlesine kazandırmak üzere kurulan “Vizyon 360 Gelişim Merkezi”nin üniversitelere yönelik işbirlikleri ilk meyvesini verdi.

Başkan Murat Aydın’a Anlattılar Desteği Aldılar

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın TAÜ’yü ziyaretinde projelerinden bahseden gençler, “Vizyon 360” bünyesinde topluma yararlı proje ve fikirlere verilen finans ve malzeme desteğini de almaya hak kazandı. 

Bu yıl 10. kez düzenlenecek TEKNOFEST’te birincilik için yarışacak İHA proje ekibi çalışmalarını teknolojiye yetenekli genç girişimcilere, yazılımdan oyun geliştirmeye ücretsiz eğitim ve ofis imkanlarıyla kucak açan “Vizyon 360 “atölyelerinde yürütüyor.

TAÜ İHA Proje Takımı ülkenin milli teknoloji hamlesine yön veren ve heyecanla beklenen yarışmaya,  mekatronikten yazılıma, elektronik mühendisliğinden finansa farklı disiplinlerden 20 kişilik ekiple hazırlanıyor.    

2 Hafta İçinde Uçacak

İHA’nın 3D modellemesini “Vizyon 360” atölyelerinde gerçekleştiren gençler, yazılımını titizlikle yaptıkları modelin kanatları ve motor aksamını da monte ederek hayallerini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştı.

TAÜ’lü gençlerin hazırladıkları İHA prototipi 2 hafta içinde Beykoz semalarında ilk test uçuşunu gerçekleştirecek.

Rakiplerine Fark Atacak

Tasarım, yazılım, donanım, hız, havada kalış süresi ve manevra kabiliyeti gibi özellikleriyle rakiplerine fark atacak İHA tasarımı, Adana’da bu yaz düzenlenecek TEKNOFEST’in “Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması” kategorisinde görücüye çıkacak.

TAÜ Öğrencisi Mert Çuhacı: “Bize Destek Veren Herkese Çok Teşekkür Ederiz”

Ekibin üyesi Türk Alman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2. Sınıf Öğrencisi Mert Çuhacı projede bir çok zorluğu aşarak sona geldiklerini söyleyerek: “Projemizin maliyeti oldukça yüksek. Çeşitli zorlukların üstesinden gelerek buraya kadar geldik. Bize destek verenler olmasaydı başaramazdık. Belediye Başkanımız Murat Aydın olmak üzere, bize atölyelerini açan “Vizyon 360” ekibi ve projeye destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz” diyor. 

 

Foto Galeri