Beykozlu Çiftçiye 400 Bin Kışlık Fide Desteği

Beykozlu Çiftçiye 400 Bin Kışlık Fide Desteği

Beykoz’da tarımı ve çiftçiyi kalkındıran “1 Milyon Ücretsiz Fide Desteği” kapsamında üretilen 400 bin kışlık fidenin dağıtımı başladı. 

Beykoz’da kent tarımı alanında modern yatırımlara imza atan Beykoz Belediyesi yaz sezonunda çiftçiye verdiği 700 bin adetlik fide desteğini kış sezonunda 400 bin fideyle sürdürüyor.

İlçedeki çiftçinin tarladaki üretim maliyetini azaltmak, tarımı ve ekonomiyi canlandırmak amacıyla 4 kalemde (kıvırcık, brokoli, karnabahar ve lolorosso) hazırlanan fideler, Beykoz Köy Pazarı’nda düzenlenen törenle dağıtılmaya başladı.

188 Çiftçi Yararlanacak

Kışlık fide desteğinden,  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’de kaydı bulunan 161 ve Ziraat Odası’nda kaydı bulunan 27 üretici olmak üzere toplam 188 çiftçi yararlanacak.

Törende çiftçilere hitap eden Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın,  alım garantili  tarım modelinden fide desteğine her alanda yapılan yatırımlarla ilçede tarıma ilginin yeniden arttığını vurgulayarak, çiftçinin yüzünü güldüren fide üretim ve dağıtımının  her yıl süreceğini söyledi.

Modern Üretim Serası

İlçede tarımına can suyu olan fideler, Beykoz Belediyesi’nin kent tarımı yatırımları arasında stratejik bir yere sahip olan “Tohum ve Fide Üretim Serası”nda yetiştiriliyor. 

Cumhuriyetköy’de 16 bin 40 m2’lik alanda modern yöntemlerle faaliyet gösteren seranın 2 bin 16 m2’lik alanında kapalı, 14 bin 24 m2’lik kısmında ise açık yetiştiricilik yapılıyor.  

Tarımsal üretim en büyük harcama kalemini oluşturan tohum ve fide maliyetini azaltmak amacıyla kurulan serayla kent tarımında verim, çiftçinin ise kazancı artıyor.

Fide Desteği Sürecek

Beykoz Belediyesi kış sezonunun ardından bahar ve yaz aylarında da mevsimlik fideler üreterek çiftçiye dağıtacak.

Foto Galeri