Beykoz Yöre Buluşmaları’nda Giresun Akşamları Başladı

Beykoz Yöre Buluşmaları’nda Giresun Akşamları Başladı

Beykozluların memleket hasreti giderdiği, ilçede temsilcisi bulunan yöre ve köylere özel belgesellerin sergilendiği  “Beykoz Yöre Buluşmaları” nda Giresun’un kemençesi ve yaylalarıyla namlı güzel ilçesi Görele’nin tanıtıldığı akşamlar başladı.  

Beykoz Belediyesi’nin ev sahipliğinde, ilçeye özgü kardeşlik ve dayanışma kültürüne dikkat çekmek ve katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen “Beykoz Yöre Buluşmaları”nın Giresun’a ayrılan ilk gecesinde Görele’nin Kırıklı, Çatakkırı, Sofulu, Şafaklı, Tekgöz ve Ortaköy Köyleri ağırlandı.

Kavacık Yaşam Merkezi’nde düzenlenen geceye, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Hayrullah Usta, meclis üyeleri, köy dernek başkanları ve Göreleli vatandaşlar katıldı.  

Görele’den Köy Manzaraları

Anadolu’nun özünü oluşturan birlik ve beraberliğe vurgu yapılan gece kemençe havalarıyla renklendi. Açılışta ikram edilen kokteylde hemşehrileriyle bir araya gelen Başkan Murat Aydın, dernek başkanlarıyla sohbet etti, buluşmalara dair görüş ve önerileri aldı.  

Ardından yöre buluşmaları için özel hazırlanan “Beykoz’un Renkleri” Belgeseli’nde yer alan, Görele’nin Kırıklı, Çatakkırı, Sofulu, Şafaklı, Tekgöz ve Ortaköy Köyleri’nden kesitler gösterildi.

Beykozlu Giresunluları bir birinden güzel doğa manzaraları eşliğinde memleketlerinde yolculuğa çıkaran “Beykoz’un Renkleri” Belgeseli, programa katılanlar tarafından beğeniyle izlendi.

Başkan Aydın: “Bağlarımızı Güçlendirmek İstiyoruz”  

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın gecede yaptığı konuşmada yöre buluşmalarıyla geçmişle bugün ve geçmişle gelecek bağını güçlendirmeyi amaçladıklarını vurgulayarak: “Beykoz’a 81 vilayetten insanlarımız, atalarımız, dedelerimiz gelip yerleşmiş. İstiyoruz ki o ata topraklarını çocuklarımıza unutturmayalım. Geçmişle bugünün bağını kurmak, bu ülkenin geleceğine yatırım yapmak demektir. Bağımız ne kadar güçlü olursa ve yüreğimizde ata topraklarıyla ilgili bir kıpırtı varsa bu ülkenin geleceği garanti altındadır. İstiyoruz ki al yıldızlı bayrağımız kıyamete kadar gök kubbede dalgalansın. Bu vesileyle geçmişlerimizi hayırla yâd ediyor, gecelerimize iştirak eden derneklerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Hayrullah Usta ise ilçede 36 köy derneği olduklarını, Beykoz Belediyesi’nin kültürlerinin tanıtılması ve geleceğe taşınmasına verdiği destek için teşekkür etti.

“Beykoz’un Renkleri” Belgeseli kurumun youtube.com/BeykozBelTr adresi ile Başkan Murat Aydın’ın youtube.com/murataydin34 hesabından izlenebiliyor.