Beykoz ve Akanda Kardeşlik İmzasını Attı

Beykoz ve Akanda Kardeşlik İmzasını Attı

Beykoz Belediyesi ile Afrika ülkesi Gabon’un Akanda Belediyesi arasında dostluk bağlarını güçlendirecek kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve sportif alanlarda işbirliğini artıracak kardeş şehir protokolü imzalandı.  

Beykoz Belediyesi’nde gerçekleşen kardeş şehir protokol töreninde imzalar, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve Akanda Belediye Başkanı Yvon Patrick Rombogouera tarafından atıldı.

Akanda ve Beykoz kardeşliğinin ülkeler ölçeğinde katkılarına değinildiği buluşmada, heyetler belediyecilik alanında karşılıklı tecrübe paylaşımının önemini, idari yapıları, coğrafi özellikleri ve güçlü oldukları yönleri dile getirdi.

Başkan Murat Aydın: “Akanda’nın Mutluluğuna Katkı Vermeye Hazırız”

Akanda heyetine öncelikle belediye tarihçesini ve kurumsal yapıyı anlatan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Akanda belediye başkanı Yvon Patrick Rombogouera’yu ilçede ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Akanda ve Beykoz’un yaşam kalitesini artırmak üzere bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmaya her zaman hazırız. Bugün burada attığımız kardeşlik imzasının nesiller boyu sürecek iş birlikleriyle meyvesini vermesini diliyorum.” dedi.

Başkan Rombogouera : “Türkiye Çevre Yatırımlarını Artırmalı”

Akanda’nın ilk kardeş ilişkisini Beykoz’la kurduğunu ifade eden Başkan Rombogouera : “Gabon ormanlık alan bakımından dünyada 5. sırada. Akanda da ‘Ormandaki Şehir’ olarak biliniyor. UNESCO’nun korumaya aldığı 2 ormanı var. Türkiye kendini ekonomi alanında kanıtladı. Çevre konusunda adınızı duyurmanız gerekiyor. Bu alanda işbirliğine açığız. Ülkemizde döner dönmez ortak projeler üzerinde çalışacağız. Sizden öğreneceğimiz çok fazla şey var. Gösterdiğiniz misafirperverlik için çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Beykoz Aile ve Kadın Destekleme Merkezi (AKDEM), Elmasburnu Tabiat Parkı ve Plajı, Millet Sofrası ve sosyal tesisleri ziyaret ettiklerini ve ilçedeki yatırımlardan çok etkilendiklerini vurgulayan Başkan Rombogouera kendi ülkelerinde aynı hizmetleri vermeyi arzu ettiklerini ifade etti. 

Protokol imza töreninde, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, konuk belediye başkanı Rombogouera’ya günün anısına çeşm-i bülbül vazo hediye etti.

Başkan Rombogouera ise Başkan Murat Aydın’a tablo ve ülkeye özgü yerel el işi ürünler takdim etti.

Foto Galeri