Bakan Kurum Beykoz’a Müjdelerle Geldi

Bakan Kurum Beykoz’a Müjdelerle Geldi

Beykozlularla buluşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Tarihi Beykoz Çayırı Millet Bahçesi’nin açılışından imar planlarına, “Yarısı Bizden Kampanyası”dan mülkiyete bir dizi müjde verdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Dirençli İstanbul Buluşmaları” kapsamında Beykozlulara bir araya geldi.  

Ortaçeşme Meydanı’nda coşkulu bir kalabalığa hitap eden Bakan Kurum’a TBMM Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, Cumhur İttifakı’na mensup siyasi partilerin başkanları eşlik etti.

İstanbul’un her iki yakasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde çok büyük yatırımlar yapıldığını vurgulayan Bakan Murat Kurum, Beykoz’da 12 Mayıs’ta Tarihi Beykoz Çayırı Millet Bahçesi’nin ilk etabının açılacağını, bakanlığa bağlı bölgelerde bütün imar planlarının bu hafta onaylanarak askıya çıkacağını, mülkiyetin de kısa sürede çözüleceğini söyledi.

“Beykoz’da Mülkiyet Sorunu Tamamen Ortadan Kalkacak”

Şehri güvenli yapılara kavuşturmak için 39 ilçede gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Bakan Kurum: “Güzel Beykoz’umuzda pek çok bina maalesef mühendislik, mimarlık hizmeti alınmadan yapılmış olduğu için şehrimize dair çalışmalarımızı hızlandırdık. Bundan 20 sene önce Beykozlu kardeşlerim iyi bilir. Burada sadece Beykoz’un yüzde 5’inde mülkiyet vardı. Doğru mu? Şimdi biz buraya Murat Başkan aday olduğunda geldik. Söz verdik. Dedik ki , ‘Biz Beykoz’daki mülkiyet sorununu çözeceğiz. Vatandaşlarımıza tapularını vereceğiz.’ Bakanlığımıza dair ne kadar mülkiyet sorunu varsa yüzde 95’ini çözmüş durumdayız. Yüzde 5 kaldı. Onu da inşallah en kısa zamanda bitireceğiz. Bakanlığımız nezdindeki mülkiyet sorununu tamamen ortadan kaldıracağız.” dedi.

“12 Mayıs’ta Beykoz Millet Bahçesi’nin İlk Etabını Açıyoruz”

12 Mayıs’ta Beykoz Millet Bahçesi’nin ilk etabının açılacağı müjdesini veren Bakan Kurum: “Beykoz Çayırı’nda malum çevrelerin engellemelerine rağmen biz, ‘Buradaki ağaçlara dokunmayacağız. Tescilli ağaçlarımızı koruyacağız. Tescilli ağaçlarımızın yanına yeni, güzel ağaçlar dikeceğiz. Yeşil alanımızı artıracağız. Vatandaşımız buraya geldiğinde tüm ihtiyaçlarını giderecek. Kütüphanesinde gençlerimiz ders çalışacak, yürüyüş yapacak, spor yapacak. Eski camilerimizi restore edeceğiz. Milletimiz bu sosyal donatılardan hizmet alacak’ dedik. Değil mi? Şimdi aynı oradayız. Hamdolsun inşaatımızı yürütüyoruz. 12 Mayıs’ta da Beykoz Çayırı’mızın ilk etabını Beykoz’a kazandırıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Beykoz’da Bu Hafta İmar Planları Bitiyor”

Bakanlığa bağlı bölgelerde tüm Beykoz İçin imar planlarını bu hafta itibariyle onaylanacağını ve askıya çıkacağını söyleyen Bakan Kurum sözlerine şöyle devam etti:“Rüzgarlıbahçe, Çubuklu ve İshaklı’daki 2B çalışmalarını son aşamaya getirdik. Gümüşsuyu Mahallesi’nde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın merakla ve heyecanla beklediği tapu sorununda da son aşamaya gelmiş durumdayız. Çavuşbaşı, Karlıtepe ve Gümüşsuyu’nda da imar planı çalışmalarımızı tamamladık. Bu hafta Bakanlığımız nezdinde Beykoz’da yapılacak bütün imar planları onaylanacak ve askıya çıkacak. Bu hafta imar planı işi bitecek. Hemen arkasından ruhsat verme sürecine başlıyoruz.” 

“Tokatköy’de Davulla Zurnayla Anahtarları Teslim Edeceğiz”

Tokatköy’de dairelerin 2024 yılında teslim edileceğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı: “Biz bu projeleri yaparken birileri ne yaptı?. Muhalefet liderlerinden biri ‘İstanbul Milletvekillerini alın organize olun. Kentsel dönüşüme karşı beyanat verin. Ben o beyanatı alır kamuoyuna lanse ederim’ dedi. Biz de diyoruz ki, kentsel dönüşüm siyaset üstü bir meseledir. Can meselesidir. Güvenlik meselesidir. İnşallah Tokatköy’ümüzde başlatmış olduğumuz kentsel dönüşüm çalışmamızda 776 konut, 47 dükkânımızı bitireceğiz. Halk sahibi kardeşlerimize teslim edeceğiz. Davulla, zurnayla o kentsel dönüşümde anahtarları teslim edeceğiz.” dedi.

“Yarısı Bizden” Kampanyası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen “Yarısı Bizden” kampanyasına değinen Bakan Kurum, “Kampanyada inşa etmeyi planladığımız daireler 2+1 100 metrekare, 3+1 120 metrekare. İstanbul’un dokusuna uygun, yatay mimariye uygun, sıfır atıklı güvenli yapılar olacak. Hak sahibi vatandaşlarımız e-Devlet üzerinden kampanyamıza başvuracaklar. Uzmanlarımız, bakanlığımızın ekipleri gidip yerinde o binaları inceleyecek ve vatandaşımıza şunu teklif edeceğiz: Ya rezerv alanda yaptığımız konutlardan ev alın ya da eviniz yapılana kadar biz aylık 5 bin 250 lira kira yardımı verelim. 10 bin 500 lira taşınma yardımı verelim. Dönüşüm sonrası vatandaşımızın ödeyeceği miktarın yarısını biz karşılayacağız. Şu anda 2+1 dairenin başlangıç taksiti 5 bin 625 lira, 3+1 dairenin ise 6 bin 750 lira olacak.” şeklinde detayları aktardı.

TOKİ eliyle yürütülecek kampanyada ilk etapta 200 bin konut yapılacak.

“2B’de Mağdur Etmeden Çözüm Önerisi Getireceğiz”

Beykoz’da son 2 yılda tam 4 bin 328 tapunun verildiğini ve 16 bin ailenin mutlu edildiğini söyleyen Bakan Kurum: “2B ile ilgili Belediyemiz ve Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz ile birlikte çalışmalarımızı yürütüyoruz. İnşallah Tapu Kadastro Genel Müdürlüğümüz de mülkiyet sahibi kardeşlerimize tapularını bir an önce verecek. Vatandaşımızla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra aynı anlayışla, kimseyi mağdur etmeden, sizlerin duasını alarak bir çözüm önerisi getireceğiz.” şeklinde konuştu.

Bakan Kurum, vatandaşlarla buluşması sonrasında ilçe esnafı, sivil toplum kuruluşları ve spor kulüpleriyle bir araya geldi.  

 

Foto Galeri