"Ardıç Sofrası” Projesi’ne TBB’den Gıda Ödülü

"Ardıç Sofrası” Projesi’ne TBB’den Gıda Ödülü

Beykoz Belediyesi tarafından sıfır atık hedefi ve sürdürülebilir çevre için yürütülen “Ardıç Sofrası” Projesi Türkiye Belediyeler Birliği (TBB)’nin açtığı “Gıdanı Koru Fikir ve Proje Yarışması”nda ödül ve hibeye layık görüldü.

TBB tarafından ülke genelinde gıdanın korunması, gıda atıklarının değerlendirilmesi, gıda kaybı ve israfın önlenmesine yönelik konularda belediyelerin yenilikçi fikir ve projeler geliştirmelerini teşvik etmek amacıyla yarışma düzenlendi.

Birliğe üye belediyelerin en iyi proje ve uygulamalarının değerlendirildiği yarışmada Beykoz Belediyesi, sıfır atık hedefleri doğrultusunda “Topraktan Sofraya, Sofradan Toprağa”  sloganıyla yürüttüğü “Ardıç Sofrası” Projesi’yle ödül ve hibe aldı.

Dünyada ve ülkemizde israfın önlenmesine dikkat çeken yarışmada ödüller TBB’nin Mayıs ayı olağan toplantısının ardından sahiplerine kavuştu.

“Ardıç Sofrası Proje Ödülü” ise Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Manolya Demirören Tekin’e takdim edildi.

Kent Tarımı’nda Kullanılıyor

Beykoz’da “Sıfır Atık” hedefleri doğrultusunda yürütülen projeyle  biyobozunur atık yoğunluğunun olduğu kamu kurum ve kuruluşları, projeye katılan market, manav, restoranlar ve semt pazarlarından toplanan atıklar  kompost makinelerinde işlenerek ilçedeki kent tarımı noktaları ile Yücel Çelikbilek Meyve Bahçesi’nde toprakla buluşuyor.

“Sofradan Toprağa, Topraktan Sofraya” armağan olan proje sayesinde biyobozunur atıkların  depolama sorunu ortadan kalkarken, ekonomiye katkı sağlanıyor, kompostla yetişen birçok sebze ve meyve sağlıkla mutfaklara giriyor. 

Ardıç Kuşu’ndan İlham Aldı

Doğanın doğal döngüsü içinde görülebilen bir sıfır atık hikâyesi olarak yürütülen uygulama, ardıç ağacının tohumlarının ardıç kuşunun sindirim sisteminden geçerek toprağa karışması ve yeniden filizlenmesinden ilham aldı.

Ardıç kuşu dallarında barındığı ağacın tohumlarıyla beslenirken, sindirim döngüsüyle toprağa karışan tohumu kendisine yeniden yuva ve besin oluyor. 

İhtiyaç Sahiplerine Ulaşıyor

“Ardıç Sofrası" Projesi örnek bir yerinde geri dönüşüm uygulaması olarak doğaya katkıda bulunurken sosyal yönüyle ilçedeki ihtiyaç sahiplerinin de yüzünü güldürüyor.

Proje kapsamında, Yücel Çelikbilek Meyve Bahçesi’nde yetişen, mevsimlik salatalık, domates, kıvırcık, fasulye ve enginara çeşit çeşit meyve belediye görevlileri tarafından özenle toplanarak ihtiyaç sahiplerinin evlerine teslim ediliyor.