“Kudüs Şairi” Mehmet Akif İnan Beykoz’da Anılıyor

“Kudüs Şairi” Mehmet Akif İnan Beykoz’da Anılıyor

Türk Edebiyatı’nda "Kudüs Şairi" olarak tanınan şair, yazar, eğitimci, eylem adamı ve Memur-Sen’in kurucu genel başkanı Mehmet Akif İnan, vefatının 23. yıl dönümünde Beykoz’da şiir ve eserleriyle anılıyor.

Beykoz Belediyesi ve Eğitim Bir-Sen Beykoz İlçe Temsilciliği tarafından Mehmet Akif İnan’ın anısını yaşatmak, şiir iklimi ve fikri mücadelesini genç nesillere aktarmak amacıyla düzenlenen anma programında, usta şairin edebiyat, kültür ve eğitim dünyasına katkıları bir kez daha gözler önüne serilecek.

Söyleşi & Şiir Yorumu

Edebiyatseverlere şairi yakından tanıma fırsatı sunacak program kapsamında, Yazar Saadettin Acar’ın moderatörlüğünde yapılacak söyleşide, Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan’ın katılımıyla, şairin hayatından kesitler ve iz bırakan eserleri konuşulacak.

“7 Güzel Adam”dan Biri   

Türk Edebiyatı’na damga vuran, "7 Güzel Adam" olarak milyonların beğenisini kazanan, aralarında Nuri Pakdil, Sezai Karakoç ve Cahit Zarifoğlu'nun da bulunduğu şair ve yazarlardan birisi olarak ön plana çıkan Mehmet Akif İnan’ın topluluktaki yeri de söyleşide anlatılacak.   

Şair ve yazar kimliğinin yanında hayatını son yıllarına kadar öğretmen ve sendikacı olarak sürdüren Mehmet Akif İnan’ın mücadeleci ve öncü yönü de etkinlik kapsamında ele alınacak.

“Mescidi Aksa” Şiiri Gönüllerde Yer Buldu

Şiir Yorumcusu Seyfullah Kartal, Mehmet Akif İnan’ın ilk yayınlandığı 1979 yılından bugüne İslam Coğrafyası’nın ortak sesi olan “Mescidi Aksa” şiiri başta olmak üzere, akıl ve gönüllerde yer bulan şiirlerini okuyacak. 

PROGRAM:

Tarih: 6 Ocak 2023 Cuma

Yer: Soğuksu Yücel Çelikbilek Gençlik Merkezi  

Saat: 19:00