“Beykoz Çayırı Millet Bahçesi” Şekilleniyor

“Beykoz Çayırı Millet Bahçesi” Şekilleniyor

“Beykoz Çayırı Millet Bahçesi”nde mevcut yeşil alan ve tarihi doku korunarak yürütülen çalışmalar şekillenmeye başladı. 38 bin m2’lik mesirenin 110 bin 550 m2’ye genişletilmesiyle daha fazla yeşil alan, düzenli gezi, dinlenme ve spor alanları kazanılıyor.

Beykoz Belediyesi tarafından, yalnızca ilçenin değil tüm şehrin hafızasında önemli yeri olan tarihi mesirenin korunması ve çevresindeki atıl alanların düzenlenerek hizmete alınması amacıyla başlatılan çalışmalar hızla ilerliyor. 

Çevre ve Şehir Bakanlığı’na bağlı TOKİ’nin çalışmalarını sürdürdüğü “Beykoz Çayırı Millet Bahçesi”nin mevcut büyüklüğü, çevresindeki alanların çayıra dâhil edilmesiyle 2,5 katına çıkarken ilçe sakinlerinin dinlenme, spor ve gezi ihtiyaçları için nitelikli sosyal donatılar yapılıyor.

Tarihi Çınarlı Yolda Yürüyüş Keyfi

Ana yürüyüş aksında 325 m yol düzenleme çalışmasının yapıldığı mesirede tarihi çınarlı yolu da güzelleştiren toplam bin 740 m uzunluğunda yürüyüş yolu döşeniyor.

Sultan Abdülaziz döneminde dikilen çınar ağaçlarının serinlettiği yol, çevre düzenlemesi tamamlandığında ziyaretçilere bakımlı ve nezih bir ortamda ailecek dinlenme ve yürüyüş keyfi sunacak.   

Atletizm, Futbol ve Basket Sahası

Beykoz Çayırı Millet Bahçesi’ne kazandıracak tesislerle ilçe sakinleri ve özelikle gençlerin spor olanakları da artacak.

Çayırda, 1 adet futbol sahası (60mX90m), basketbol ve voleybol sahası olan çok amaçlı saha, tenis kortu ve 400 m uzunluğunda 3 kulvarlı atletizm pisti hizmete açılacak.

Millet bahçesine gelen çocuk ve gençler standart ve nitelikli tesislerde günün her saati yeteneklerine uygun alanlarda spor yapacak.

Millet Kıraathanesi

İstanbul’un dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlayacak tarihi mesireye dinlenmeye gelenlerin yeme içme ihtiyaçları için restoran ve kafeterya hizmeti veren Millet Kıraathanesi ile sosyal tesis de kazandırılacak.

Türk Bahçesi

Türk Bahçe Sanatı’nın en güzel örneklerinden bir de millet bahçesinde sergilenecek. Rengârenk çiçekler, bitki ve şifalı otlarla tasarlanacak bahçede ziyaretçiler estetik motifler ve doğayla bütünleşecek.

Çocuk Oyun Alanları &Otopark

Çocuk oyun alanları, dinlenme üniteleri, caminin de yer aldığı millet bahçesinde engelli ziyaretçilerin kullanımına uygun otopark alanları da hazırlanıyor.

“Beykoz Çayırı Millet Bahçesi” yeni anılar biriktirmek üzere hizmete açılacağı günü bekliyor.  

 

Foto Galeri