Dr. Emre Saygın 1984 yılında İstanbul/Üsküdar’da doğdu.

İlk ve orta eğitimini sırasıyla Beylerbeyi İlkokulu, Esatpaşa İ.H.L. ve Beylerbeyi Lisesi'nde tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde lisans (2006), aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Teorisi Anabilim Dalı’nda, “Bir Kamu Malı Olarak Küresel Finansal İstikrarın Sağlanmasında IMF’nin Rolü ve Yeniden Yapılandırılması” başlıklı teziyle yüksek lisans (2009) ve Marmara Üniversitesi Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü’nde “Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları Üzerinde Kurumların Rolü: 1990-2014” konulu teziyle doktora öğrenimini (2015) bitirdi.

Mesleki yaşamına Sultanbeyli Belediye Başkanlığı’nda Müfettiş Yardımcısı (2008-2010) olarak başladı. Sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde Müfettiş Yardımcısı (2010-2011) ve Müfettiş (2011-2014), Bayrampaşa Belediye Başkanlığı’nda Kamu İç Denetçisi (2014-2019) olarak görev yaptı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Saygın, aynı zamanda Beykoz Belediye Başkanlığında Teftiş Kurulu Müdürü olarak da vazife yürütmektedir.

Uluslararası geçerliliği bulunan Sertifikalı Kamu Denetim Profesyoneli (CGAP) olan Saygın, Kurumsal Denetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) üyesi, Siyasal Vakfı mensubudur. Mesleki ve akademik alanda yayımlanmış kitap, kitap bölümü, makale, bilimsel tebliğ, kitap kritiği ve fikir yazısı türünde eserleri bulunmakta olup, araştırmalarını Türkiye ve İslam Dünyası ülkelerinde ekonomik ve bürokratik dönüşüm alanlarında sürdürmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.