SIFIR ATIK PROJESİ


Beykoz Belediye Başkanlığı Binası Sıfır Atık Projesi, Beykoz Belediyesi ve Yön Temizlik Peyzaj İnş. San. Ve Tic. A.Ş. Firması’nın işbirliğinde 2016 yılı Eylül ayında başlatılmıştır. Projenin temel hedefi, Katı Atık Bertaraf Tesislerine en az düzeyde atık gönderimi ve/veya hiç atık gönderilmemesini sağlamaktır.

 

Hedeflenenin sağlanmasında geri kazanım büyük rol oynamaktadır. Projede geri kazanılan ürünlerin miktarı ve kalitesi, atıkların kaynağında ayrı toplanması ile büyük ölçüde artmaktadır.

 

Sıfır Atık Projesi kapsamında, biyobozunur atıkların komposta dönüştürülmesi yerinde sağlanırken, diğer atıklar türlerine göre TC. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara ve lisanslı firmalara ulaştırılmaktadır

 

Bu proje ile klasik atık yönetimi sistemlerine göre çok daha basit, ekonomik ve çevresel olarak sürdürülebilir çözümler sunulmaktadır.

 

Beykoz Belediye Başkanlığı personelleri binada yürütülen bu projeye birebir dâhil olma şansı yakalarken aynı zamanda atıkların değerli bir malzemeye dönüştüğüne şahit olduklarından çevrenin korunması yönündeki farkındalık ve inançları artmıştır.

 

Beykoz Belediye Başkanlığı Binası Sıfır Atık Projesi hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.