Mevlana’nın 736. Vuslat Yıl Dönümü’nde Hoşgörü Rüzgârları Esti

Yazı Boyutu
  • a
  • a
  • a
Okuma Modu

Mutasavvıf, şair ve düşünür Mevlana Celaleddin Rumi, düğün günü olarak tanımladığı 736. ölüm yıl dönümünde Beykoz’da Şeb-i Arus Töreni, seramik sergisi ve söyleşilerin yer aldığı programla anıldı.

 

Mevlana’nın 736. Vuslat Yıl Dönümü’nde Hoşgörü Rüzgârları Esti
Mutasavvıf, şair ve düşünür Mevlana Celaleddin Rumi, düğün günü olarak tanımladığı 736. ölüm yıl dönümünde Beykoz’da Şeb-i Arus Töreni, seramik sergisi ve söyleşilerin yer aldığı programla anıldı.
Beykoz Belediyesi tarafından Mevlana’nın derin felsefesini, engin hoşgörüsünü anlamak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, mutasavvıfın, hayat öyküsü, insana bakışı, ölüm tasavvuru ve tekke yaşantısından kesitler paylaşıldı.         
 
         Beykoz Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün Beykoz AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.    
 
         Mevlana’yı 736 yıl öteden günümüze taşıyan etkinlik, Seçil Nebioğlu’nun “Mevlana ve İlahi Aşk” konulu seramik sergisinin açılışıyla başladı. Sanatçının Mevlana’yı ve felsefesini yorumladığı pano ve heykelleri katılımcıların büyük beğenisini topladı. “Mevlana ve İlahi Aşk” sergisi 16-23 Aralık tarihleri arasında sanatseverler tarafından gezilebilecek.  
 
         Mevlana’yı ilçe sakinlerine anlatmak üzere Şefik Can Uluslararası Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği’nden programa katılan Araştırmacı-Yazar Nur Artıran, Mevlana’nın iki önemli eseri olan Mesnevi ve Divan-ı Kebir’den örnekler eşliğinde mutasavvıfın insan sevgisine, ölüme bakışına ve ahlaki değerlerine değindi.    
 
         Yazar Vehbi Vakkasoğlu ise Mevlana’nın engin hoşgörü ve felsefesinin yüz yıllardan bu yana tüm dünyada takip edildiğine dikkat çekti ve “Sevgisiz dünyamızda onun sevgisine ve hoşgörüsüne ihtiyacımız var” diyerek Mevlana’yı anlamanın toplum ve aile hayatımıza güzellikler katacağını ifade etti.
 
         Programın kapanış bölümünde, Mevlevilik geleneğini günümüzde başarıyla temsil edildiği Galata Mevlevihanesi Kültür ve Sema Topluluğu, Postnişin Nail Kesova yönetiminde Şeb-i Arus törenini sergiledi.Mutasavvıf, şair ve düşünür Mevlana Celaleddin Rumi, düğün günü olarak tanımladığı 736. ölüm yıl dönümünde Beykoz’da Şeb-i Arus Töreni, seramik sergisi ve söyleşilerin yer aldığı programla anıldı.Beykoz Belediyesi tarafından Mevlana’nın derin felsefesini, engin hoşgörüsünü anlamak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, mutasavvıfın, hayat öyküsü, insana bakışı, ölüm tasavvuru ve tekke yaşantısından kesitler paylaşıldı.         

Beykoz Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün Beykoz AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.             Mevlana’yı 736 yıl öteden günümüze taşıyan etkinlik, Seçil Nebioğlu’nun “Mevlana ve İlahi Aşk” konulu seramik sergisinin açılışıyla başladı. Sanatçının Mevlana’yı ve felsefesini yorumladığı pano ve heykelleri katılımcıların büyük beğenisini topladı. “Mevlana ve İlahi Aşk” sergisi 16-23 Aralık tarihleri arasında sanatseverler tarafından gezilebilecek.    

Mevlana’yı ilçe sakinlerine anlatmak üzere Şefik Can Uluslararası Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği’nden programa katılan Araştırmacı-Yazar Nur Artıran, Mevlana’nın iki önemli eseri olan Mesnevi ve Divan-ı Kebir’den örnekler eşliğinde mutasavvıfın insan sevgisine, ölüme bakışına ve ahlaki değerlerine değindi.              Yazar Vehbi Vakkasoğlu ise Mevlana’nın engin hoşgörü ve felsefesinin yüz yıllardan bu yana tüm dünyada takip edildiğine dikkat çekti ve “Sevgisiz dünyamızda onun sevgisine ve hoşgörüsüne ihtiyacımız var” diyerek Mevlana’yı anlamanın toplum ve aile hayatımıza güzellikler katacağını ifade etti.          Programın kapanış bölümünde, Mevlevilik geleneğini günümüzde başarıyla temsil edildiği Galata Mevlevihanesi Kültür ve Sema Topluluğu, Postnişin Nail Kesova yönetiminde Şeb-i Arus törenini sergiledi.