Beykoz’da İstanbul’un Fethinin 563. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

Yazı Boyutu
  • a
  • a
  • a
Okuma Modu

İstanbul’un fethinin 563. Yıl dönümünde Hz Muhammed(s.a.v)’in müjdesine nail olan Fatih Sultan Mehmet Han ve kahraman ordusu, Beykoz’da düzenlenen organizasyonlarla yad edildi.

 Fetih coşkusunu ilçe sakinleriyle birlikte yaşamak amacıyla yapılan fetih kutlamalarında, Mehteran Takımı bir zamanlar cenk meydanında düşmana korku salan marşları söyledi.

İstanbul’un Fethi Beykoz’da Yeniden Canlandı

 Otağtepe Meydanı’ndaki gösteriler ve kortej yürüyüşleriyle akşam saatlerinde başlayan kutlamalara; Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve ilçe sakinleri katıldı. Mehteran ekibinin konseriyle başlayan programı vatandaşlar beğeni ve ilgiyle izledi. Seslendirdiği marşlarla alandakileri coşturan Mehteran ekibine vatandaşlar da zaman zaman eşlik etti. Otağtepe Meydanı’ndaki gösterilerin ardından vatandaşlar, atların öncülüğünde Anadoluhisarı’na kadar mehter marşlarıyla yürüdü. Etkinlik, Osmanlı Devleti Bayrağı'nın İstanbul semalarında dalgalandırılmasının canlandırılması ve surların önündeki mehter ekibinin  gösterisiyle devam etti.

Muharrem Kaşıtoğlu: “Kutlu şehir İstanbul’un Semalarında Ezan Sesinin Yankılanışının 563. Yılı Kutlu Olsun”

Yurtdışında bir toplantıda olduğu için programa katılamayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in selamlarını ileten, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu: " İstanbul’un fethi, hem milli tarihimiz hem de dünya tarihi için bir dönüm noktasıdır. Kutlu şehir İstanbul’un semalarında ezan sesinin yankılanışının 563. yılı kutlu olsun. Bu etkinliğin, tarihi ve eşsiz Küçüksu Çayırı’nın eskiden olduğu gibi yine ilçemizin önemli bir sosyal alanı olmaya başlaması için bir başlangıç olmasını diliyorum. Bu mekan o kadar güzel ki, bir yanında Anadoluhisarı Kalesi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, bir yanında Küçüksu Kasrı ve Mihrişah Sultan Çeşmesi, Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi'nin kollarına sığınmış şahane bir mesire alanı. Tüm samimiyetimle söylüyorum ki, burada sizlerle olmaktan dolayı çok mutluyum. İstanbul'un Fetih'nin 563. yılını tekrar kutluyorum” diye konuştu.

Kutlamalar Mustafa Ceceli Konseriyle Renklendi

 Enstrümantal performansı ve ‘İlle de Aşk, Sultanım, Deli Gönlüm, Gül Rengi’ adlı şarkılarıyla Beykozluların karşısında  sahne alan sanatçı Mustafa Ceceli’ye, Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu teşekkür ederek, kendisine  çiçek takdim etti.

Beykozluların yoğun katılımıyla gerçekleşen İstanbul’un fethinin 563. yıl dönümü kutlama programı, Tarihi Küçüksu Çayırı’nda ki Mustafa Ceceli konseri ve Beykoz semalarının rengarenk bir görünüme büründüğü havai fişek gösterilerinin ardından sona erdi.