Yazı Boyutu
  • a
  • a
  • a
Okuma Modu

Beykoz’un unutulmaz beden eğitimi öğretmeni, tedavi gördüğü Cerahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde önceki gün hayata veda eden R. Şahin Köktürk (86), sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

 

Beykoz, Şahin Hocasını Ebediyete Uğurladı 
Beykoz’un unutulmaz beden eğitimi öğretmeni, tedavi gördüğü Cerahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde önceki gün hayata veda eden R. Şahin Köktürk (86), sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.
R. Şahin Köktürk’ün cenazesi, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz CHP İlçe Başkanı İsmet Konca, belediye başkan yardımcıları, vatandaşlar ve öğrencilerinin katılımıyla Beykoz Merkez Camii’nde, öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Gazi Yunus Mezarlığı’na defnedildi.   
 
         Cenazenin toprağa verilmesinin ardından şahsiyeti ve disipliniyle ilçenin efsane isimleri arasına adını yazdıran Şahin Hoca için kendi adını taşıyan R.Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nde Beykoz Belediyesi tarafından anma töreni düzenlendi. Burada eşi Lale Köktürk ve kızı taziyeleri kabul ederken, öğrencileri ve arkadaşları Şahin Hoca’yı anlattı.   
 
         Aile adına söz alan R. Şahin Köktürk’ün damadı Haluk Şengezici, damat adayı olarak kayınpederiyle tanışmaya gittiğinde kendisine spor yapıp yapmadığını sorduğunu ve ancak bu şekilde aileye kabul edildiğini belirterek, kendisini hiçbir zaman Şahin Hocanı’nın damadı olarak tanıtmasına izin vermediğini söyledi. 
 
         Hocasıyla en son öğretmenler günü dolayısıyla bir araya geldiğini belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Şahin Köktürk’ün ilçenin önemli manevi dinamiklerinden olduğunu vurgulayarak, onun öğreti ve hatıralarını yaşatmak ve genç kuşaklara anlatmanın en büyük sorumlulukları olduğunu ifade ederek, tüm ilçe sakinlerine baş sağlığı diledi.  
 
         Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören ise çocukluk arkadaşı olan Şahin Hoca’nın kültür adamlığına dikkat çekerek:“Beykoz onun sayesinde çok şey kazandı. Eğitim, spor ve kültür dalında marka isimdir. Vakıftaki görevi sırasında kendi çabalarıyla tek tek okulları dolaşarak bilgi yarışmaları düzenlerdi. Bugünün öğretmenlerinin kendisinden örnek alacağı çok şey vardır” dedi.   
 
         Öğrencilerinden Cemal Pilav ise; “Şahin Hoca bizlere yalnızca başarılı bir sporcu olmayı değil, disiplinli, çalışkan ve dürüst olmayı, iyi insan olmayı da öğretti. Onun öğrencisi olduğum için gurur duyuyorum”  diyerek tüm eğitim camiasına baş sağlığı diledi.
 
         Törenin ardından katılımcılara pilav ve ayran ikram edildi.
 
            R.Şahin Köktürk Kimdir?
 
            22 Şubat 1924 tarihinde Beykoz’da doğdu. İstanbul Erkek Muallim Mektebi’ni bitirdi. 1947 yılında Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. Mersin’de başladığı beden eğitimi öğretmenliğine, Edremit ve Adapazarı’nın ardından 1962 yılında geldiği Beykoz’da devam etti. Öğretmenlik yaptığı Beykoz (Ziya Ünsel)  Ortaokulu’na bir dönem damgasını vurdu. Meslek hayatında disiplini ilke edinen Şahin Köktürk, örnek kişiliğiyle de ilçenin unutulmaz şahsiyetleri arasında yerini aldı. Beykoz’un unutulmaz beden eğitimi öğretmeni, tedavi gördüğü Cerahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde önceki gün hayata veda eden R. Şahin Köktürk (86), sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.R. Şahin Köktürk’ün cenazesi, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz CHP İlçe Başkanı İsmet Konca, belediye başkan yardımcıları, vatandaşlar ve öğrencilerinin katılımıyla Beykoz Merkez Camii’nde, öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Gazi Yunus Mezarlığı’na defnedildi.   

Cenazenin toprağa verilmesinin ardından şahsiyeti ve disipliniyle ilçenin efsane isimleri arasına adını yazdıran Şahin Hoca için kendi adını taşıyan R.Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nde Beykoz Belediyesi tarafından anma töreni düzenlendi. Burada eşi Lale Köktürk ve kızı taziyeleri kabul ederken, öğrencileri ve arkadaşları Şahin Hoca’yı anlattı.             Aile adına söz alan R. Şahin Köktürk’ün damadı Haluk Şengezici, damat adayı olarak kayınpederiyle tanışmaya gittiğinde kendisine spor yapıp yapmadığını sorduğunu ve ancak bu şekilde aileye kabul edildiğini belirterek, kendisini hiçbir zaman Şahin Hocanı’nın damadı olarak tanıtmasına izin vermediğini söyledi.           

Hocasıyla en son öğretmenler günü dolayısıyla bir araya geldiğini belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Şahin Köktürk’ün ilçenin önemli manevi dinamiklerinden olduğunu vurgulayarak, onun öğreti ve hatıralarını yaşatmak ve genç kuşaklara anlatmanın en büyük sorumlulukları olduğunu ifade ederek, tüm ilçe sakinlerine baş sağlığı diledi.            Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören ise çocukluk arkadaşı olan Şahin Hoca’nın kültür adamlığına dikkat çekerek:“Beykoz onun sayesinde çok şey kazandı. Eğitim, spor ve kültür dalında marka isimdir. Vakıftaki görevi sırasında kendi çabalarıyla tek tek okulları dolaşarak bilgi yarışmaları düzenlerdi. Bugünün öğretmenlerinin kendisinden örnek alacağı çok şey vardır” dedi.             

Öğrencilerinden Cemal Pilav ise; “Şahin Hoca bizlere yalnızca başarılı bir sporcu olmayı değil, disiplinli, çalışkan ve dürüst olmayı, iyi insan olmayı da öğretti. Onun öğrencisi olduğum için gurur duyuyorum”  diyerek tüm eğitim camiasına baş sağlığı diledi. Törenin ardından katılımcılara pilav ve ayran ikram edildi.            

R.Şahin Köktürk Kimdir?            

22 Şubat 1924 tarihinde Beykoz’da doğdu. İstanbul Erkek Muallim Mektebi’ni bitirdi. 1947 yılında Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. Mersin’de başladığı beden eğitimi öğretmenliğine, Edremit ve Adapazarı’nın ardından 1962 yılında geldiği Beykoz’da devam etti. Öğretmenlik yaptığı Beykoz (Ziya Ünsel) Ortaokulu’na bir dönem damgasını vurdu. Meslek hayatında disiplini ilke edinen Şahin Köktürk, örnek kişiliğiyle de ilçenin unutulmaz şahsiyetleri arasında yerini aldı.