Başkan Murat Aydın, Türk Sinemasının Hafızası Türker İnanoğlu’nu ziyaret Etti

Yazı Boyutu
  • a
  • a
  • a
Okuma Modu

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Yeşilçam ve Türk Sinemasının duayen ismi, yapımcı Türker İnanoğlu’nu Kavacık’ta ziyaret etti.

Bu sene Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü alan İnanoğlu’nu Beykoz Kavacık’ta bulunan ''TÜRVAK'' Türker İnanoğlu Sinema Vakfı-ERLER Film Stüdyosu’nda ziyaret eden Başkan Murat Aydın,  Beykoz’da sanat, Türk sineması ve diziler üzerine karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Murat Aydın: “Türk sinema tarihimizin hafızası Türker İnanoğlu’yla Beykoz’u Konuştuk”

Başkan Murat Aydın: “Türk sinema tarihimizin hafızası, kıymetli ustası Türker İnanoğlu’yla bir araya geldik.  Hafızalarımıza kazınan filmlerinden konuşarak keyifli bir sohbet ettik. Kendisi de bir Beykozlu olan değerli büyüğümüzle, Beykoz’da geçmiş ve şimdiki yaşam üzerine sohbet ettik. Kendisine bizleri ağırladığı için teşekkür ediyorum.” Dedi.

Türker İnanoğlu: “Beykoz’u Çok Seviyorum”

Türker İnanoğlu yapılan ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Başkan Murat Aydın’a teşekkür etti. İnanoğlu, ayrıca Beykoz’u çok sevdiğini söyledi.

Bir röportajında henüz on günlük bebekken Beykoz'a taşındığını ifade eden Türker İnanoğlu Beykoz ile ilgili düşüncelerini şu şekilde aktarmıştı: “Annem Safranboluluydu. Doğumum yaklaşınca Safranbolu'ya gidiyor. Ama ben yedi aylık doğunca on günlükken İstanbul'a geliyorum. Kanlıca'ya taşınıyoruz. Bütün hayatım çoluk çocuğumla birlikte burada geçti. Aynı evde oturuyorum. 80 yıldır Kanlıca'da ikamet ediyorum. Beykoz’u çok seviyorum. Kimse sevmediği yerde durmaz.”

Türker İnanoğlu Kimdir:

Türker İnanoğlu 18 Mayıs 1936'da Safranbolu'da dünyaya gelir. Türker İnanoğlu'nun yaşamının ilk 15 yılı Safranbolu ile İstanbul arasında geçer. Okul ve ilk gençlik yıllarında İnanoğlu'nun en büyük tutkularından biri futbol ve sinemadır.

Ö. Lütfi Akad ve Nişan Hançer'e 9 filmde asistanlık yapar. 1959 yılında “Senden Ayrı Yaşayamam” adlı filmle yönetmenliğe başlar. Yeşilçam'da çeşitli yapımcılara 10 adet film çektikten sonra 1960'ta kendi şirketi Erler Film'i kurar ve Erler Film bünyesinde bugüne dek 200'ün üzerinde siyah-beyaz ve renkli film çeker.

1964 yılında Filiz Akın'la evlenir. Çiftin, ileride çocuk yıldız olarak “Yumurcak” filmleriyle ünlenecek İlker adlı bir oğulları olur. Ancak evlilikleri on yıl sürecek ve çift 1974'te ayrılacaktır.

1975 yılında ise Türker İnanoğlu halen evli olduğu Gülşen Bubikoğlu ile yaşamını birleştirir. Bu evlilikten kızları Zeynep dünyaya gelir.

İnanoğlu 1979 yılında Ulusal Video şirketini kurarak Türkiye'de ilk kez video olayını başlatmıştır. 1997 yılında eğitim öğretime başlayan Çavuşbaşı Türker İnanoğlu İlkokulu'nu yaptırarak eğitim camiasına adını yazdıran İnanoğlu, Kavacık Boğaziçi Sineması, Beyoğlu Atlas gibi kültürel merkezlerinde sahibidir.

 

Ünlü Yönetmen,1997’de ''TÜRVAK'' - Türker İnanoğlu Sinema Vakfı'nı kurarak yapımcılığını üstlendiği tüm filmleri ve hakları kendisinde olan TV programlarını bu vakfa devretmiştir. Vakıf, halen ihtiyaç sahibi sinema çalışanları ve onların ailelerine maddi yardımda bulunmakta, üniversiteler

in sinema ile ilgili bölümlerinde okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vermektedir.

16 derslikli bir ilköğretim okulu ile sinema - televizyon konusunda eğitim veren TÜRVAK - Sinema Televizyon Eğitim Merkezi’ni ve Türkiye'de türünün ilk ve tek örneği olan TÜRVAK – Sinema Tiyatro Müzesi'ni de kuran Türker İnanoğlu, TÜRVAK Kitapları adı altında çeşitli eserler yayınlamıştır.

Kanlıca'da ikamet etmeye devam eden İnanoğlu, 1957 yılında adım attığı sinema sektöründe ki faaliyetlerine hala devam ediyor.