Yazı Boyutu
  • a
  • a
  • a
Okuma Modu

Beykoz Belediyesi’nin dünya kadınlar günü etkinliğine katılan Beykozlu kadınlar, hayatın koşuşturmasına bir günlük ara vererek hem gönüllerince eğlendi hem de kadın sağlığı için son derece önem taşıyan rahim ve meme kanseri hakkında bilgilendi.

Beykoz Belediyesi’nin dünya kadınlar günü etkinliğine katılan Beykozlu kadınlar, hayatın koşuşturmasına bir günlük ara vererek hem gönüllerince eğlendi hem de kadın sağlığı için son derece önem taşıyan rahim ve meme kanseri hakkında bilgilendi. 
 
8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla Beykoz Vakfı ve Beykoz Belediyesi’nin işbirliğinde BEYTAŞ Sosyal Tesis’lerinde düzenlenen programa Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Eşi Ayşe Çelikbilek, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün’ün eşi Nejla Ergün, Beykoz Vakfı Halkla İlişkiler Müdürü  Kadriye Tören ile ilçe genelinden farklı yaş ve meslek gruplarından kadınlar katıldı. 
 
İkramla başlayan etkinlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, kadınların maalesef dünyanın çeşitli yerlerinde şiddet, cinsel istismar ve ekonomik baskılarla karşı karşıya kaldığını ifade ederek kültür ve değerlerimize yöneldiğimizde bu olumsuzlukların da azalacağını ifade etti. 
 
Beykoz Vakfı Başkanı Kadriye Tören ise kadınlar gününün bundan 153 yıl önce İngiltere’de kötü çalışma koşullarını protesto eden kadınların hak arama mücadelesiyle başlayıp bugünlere geldiğini ifade ederek kadınlar için daha eşit, adil ve paylaşımcı bir dünya temenni etti. 
 
Konuşma ve kutlamaların ardından, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurdan Şahin Yücel çağın en yaygın hastalıkları arasında yer alan rahim kanseri, Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Karadağ ise yine kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri hakkında bilgiler verdi. 
 
Rahim kanserinin kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser türü olduğunu belirten Dr. Nurdan Şahin Yücel, rahim kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çekerek kadınlardan  jinekolojik muayenelerini aksatmamaları gerektiğini belirtti. 
 
Dr. Ahmet Karadağ ise meme kanserinin belirti vermeyen ve çok sinsi ilerleyen bir hastalık olduğunu ifade ederek ayda bir elle yapılacak meme muayenesinin hastalıktan korunmada son derece önem taşıdığını belirtti. 
 
Beykoz Belediyesi’nin kendileri için düzenlediği Kadınlar Günü’nde önemli sağlık konularıyla ilgili bilgilendirilen Beykozlu kadınlar, panellerin ardından hekimlere merak ettikleri konularla ilgili soruları yöneltti. 
 
Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek programın ardından birimleri gezerek belediyede görev yapan kadın personelin Kadınlar Günü’nü kutladı ve  her birine on bir ay çiçeklerinden hediye etti.